Proč vystoupit z EU aneb Proč nám vládnou ti nejhorší?

Evropská unie není špatná myšlenka. Problém je, že ji řídí špatní lidé. Když je vyměníme, bude líp.

Většina lidí si na vlastní kůži uvědomuje, že s EU je něco v nepořádku, ale problém vidí pouze v lidech, kteří ji řídí, nikoliv v systému samotném. Ještě aby si to nemysleli, když Evropskou komisi řídí bývalý přesvědčený komunista a prezidentem EU je bývalý neúspěšný premiér Belgie. Jak to, že takto špatní lidé stojí v čele nejmocnější organizace v Evropě?

Nepoctivé tréninky

Jako jablonečtí fotbaloví dorostenci jsme běhávali v přírodním sportovním areálu Srnčí důl, kde je 1km dlouhý okruh schovaný v houšti stromů. Tato nádherná běžecká dráha měla pro některé hráče jednu obrovskou výhodu. Trenér stojící v bodě, odkud jsme vybíhali, nemohl po většinu okruhu sledovat běžící hráče. A její tvar umožňoval velmi snadné zkracování běhaného úseku.

S každým dalším během rostl počet hráčů, kteří si úsek nepoctivě zkracovali. Není divu. Ti, co si trať zkracovali, dobíhali do cíle dříve, a tím stoupali v očích trenéra, který rozhodoval o tom, kdo nastoupí do základní sestavy v mistrovském utkání. Ti z nás, kteří nepodváděli, byli nejednou označeni jako flákači.

Vlivní rozhodují

Zatímco my jsme soupeřili pouze o místo v základní sestavě pro víkendový zápas, v EU se soupeří o obrovské peníze a moc. Demokratický systém vlády je absolutně závislý na morálce, pokoře a zdrženlivosti vládnoucích politiků. Pokud svou obrovskou moc zneužívají pro své vlastní účely, je demokratický systém vlády z podstaty ohrožen.

Kde je moc, jsou i velké zájmy nespočtu vlivných lidí. Pokud se chcete propracovat do vedení tak mocné organizace, musíte získat jejich podporu, naslibovat jim první poslední a vetřít se do jejich přízně. Postupně se učíte, jak rezignovat na své svědomí.

Když už se do vedení dostanete, chcete se tam udržet a prosadit alespoň zlomek vlastní agendy. Nekonečné množství nejrůznějších zájmových skupin, na kterých závisí vaše pozice a prosazení vašich záměrů, jsou si navzájem v konfliktu. Nemáte jinou možnost než si s těmito často neřešitelnými konflikty poradit. Začnete používat všechny možné i nemožné cesty, jak dosáhnout svého. Brzy se vaše kroky řídí jediným principem - účel světí prostředky. Rezignujete na zbytek svých morálních zásad, protože jsou v prostředí podlých politických her akorát na obtíž.

Co s námi dělá moc?

Jak ukazuje kognitivní psycholog Daniel Kahneman, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, lidé opojení mocí začnou čím dál tím více spoléhat na svou vlastní intuici, nehledě na objektivní fakta. Uzavírají se do svého vidění světa a jiné názory ignorují, nebo je dokonce považují za osobní útoky na ně. Zdrženlivost a pokora jsou ty tam. Prostý mocenský kalkul se stává středobodem jejich uvažování.

Evropské unii vládnou ti nejhorší z nejhorších nikoliv kvůli nešťastné historické náhodě, ale protože tato organizace disponuje nepředstavitelnou mocí. Moc láká každého člověka. Ale aby ji získal a dlouhá léta si ji udržel, vyžaduje to maximálně ohebnou páteř a žádné morální zábrany. Takhle nízký charakter má jen málokdo.

Jediným řešením je organizaci s takovou mocí zrušit a moc jí vzít. Jedině tak nám přestanou vládnout ti nejhorší. Vystupme z EU a vraťme moc těm, komu patří – nám občanům.

Přečtěte si další články ze seriály Proč vystoupit z EU.

Politické tlachání

Nejnovější články