Kde je pointervenční inflace?

Aleš Michl před časem ve svém komentáři pro HN (20. 11. 2013) obhajoval intervence ČNB, na což jsem reagoval (HN 26. 11. 2013) tvrzením, že intervence dávají falešnou iluzi konkurenceschopnosti, ale to důležité, naše bohatství, ohrožují.

Minulý týden mě na Twitteru Aleš Michl upozornil, že jsem se mýlil, když jsem napsal, že “intervence ČNB šmahem zvýšily ceny výrobků“, protože meziroční spotřebitelská inflace měřena indexem CPI a očištěna od vlivů změn v daních dosáhla v listopadu pouze 0.3 % a v prosinci 0.6 %.

Dovozci v ouzkých

Jako malý jsem měl rád pohádku „Jak si pejsek s kočičkou dělali dort“. Vždy jsem byl překvapen, že přes všechny ty hlouposti, co tam naházeli, dort na obrázku nevypadal zase tak strašně.

Naše ekonomika je z 80 % vývozně orientovaná, což znamená, že je i z 80 % dovozně orientovaná. Dovozci, kteří své závazky a objednávky mají v cizích měnách, museli v den intervencí šmahem přepočítat své nákupní ceny podle nového vyššího kurzu koruny, a upravit své podnikatelské plány.

Jak to, že se vyšší náklady dovozců nepromítly výrazněji do spotřebitelských cen? Podnikatelské záměry trvají nějaký čas, mnohdy i měsíce. Hlavně si ale každý podnikatel uvědomuje, že nemůže své zvýšené náklady promítnout do cen pro zákazníky, neboť by mu výrobky lidé přestali kupovat.

Co se to v tom hospodářství děje?

Možná si jen podnikatelé snížili své marže a zisky, což omezí budoucí investice a potažmo prosperitu podniku. Možná jen zrušili odměny zaměstnancům, snížili jim platy nebo je zcela propustili a dopřáli jim tak „veselé Vánoce“. Možná jen snížili vnitřní náklady a místo „luxusního“ třívrstvého toaletního papíru používají hrubý jednovrstvý.

Nemáme potuchy o tom, jaké zlověstné procesy se v dortu při pečení děly, když pejsek a kočička dort pekli. Stejně přesně nedokážeme dohlédnout, jaké zlověstné procesy intervence odstartovaly v naší ekonomice. To, že jeden ekonomický index jménem CPI nevypadá zas tak strašně, ještě neznamená, že nám ČNB nedělá z ekonomiky dort pejska a kočičky, ve kterém to „bublá, syčí a kouří se z něj“.

Ekonomie dnes a dříve

Je načase, aby se ekonomie vrátila do doby, kdy byla součástí morálních věd. Do doby, kdy ekonomové nepotřebovali žádné ekonomické modely, grafy a indexy. Do doby, kdy se ekonomové tázali, co je a není v hospodářství spravedlivé. Do doby, kdy ekonomové nechápali inflaci jako pouhé synonymum růstu cen, ale kdy označovala zhoubný proces znehodnocení měny panovníkem na úkor svých občanů.

Španělský scholastik, jezuitský kněz a pohledem dnešní doby ekonom Juan de Mariana napsal již na přelomu 16. a 17. století: „Znehodnocení měny je v rozporu s rozumem a přirozeným právem. Jelikož porušuje vlastnická práva, je rovnocenné s loupeží.“

Kde je tedy pointervenční inflace? Všude tam, kde byli lidé intervencemi ČNB poškozeni ať už v jakékoliv podobě.

Ekonomické povídání

Nejnovější články