Jak udělat běhání zábavné

Měl jsem problém. Nebavilo mě běhání. Ani poslouchání metalových vyřvávaček při běhu moc nepomohlo. Začal jsem dumat, co s tím.

Jako děti jsem s babičkou a dědou nejraději vyráželi na výlety, kde jsme chodili lesem s plno skálami kolem cest. Speciálně v oblibě jsme měli špatně přístupné terény, skalní útvary a hustý les. Bavilo nás totiž vymýšlet cesty, kde babička bude celou cestu spílat, kudy jí to zase taháme. Na téhle eskapádě se vždy rád podílel i děda.

Začal jsem běhat přesně tímto způsobem. Základní pravidlo mého běhu je "hlavně neběhat po cestě". Druhé pravidlo zní "vidíš-li nějakou obtížnou překážku, zamiř k ní a překonej jí". Moje trénování se tak změnilo ve zmatené pobíhání, skákání a kličkování mezi stromy.

Nejen, že to je zábava. Je to i výborné, protože namáhám mnohem více svalů než při obyčejném běhání. Navíc díky nerovnému terénu zapojuji ve větší míře i hluboké svaly důležité pro stabilitu a koordinaci. A jelikož běhám a skáču po měkkém, nebolí mě kolena.

Chyba byla ovšem v tom, že je to poměrně namáhavé a já mám fyzičku v tahu. Každé zastavení kvůli odpočinku jsem maskoval protahováním. Pak jsem ale vymyslel lepší maskování své nemohoucnosti. Začal jsem běhat s batohem a sbírám bordel, na který v lese narazím. Odpočinu si a ještě si uklidím kus mého oblíbeného lesa.

Už jsem párkrát takhle vyběhl, takže můžu začít hodnotit:

  • V sušenkách jsou nejhorší strávníci tyčinek Corny. Horalkáři i tatrankáři jsou vcelku dobře vychování.
  • Zklamali mě hašlerkáři, jejich papírky od bonbonů jsou všude. Čest medvědům z Hariba.
  • Hitem léta se opět zdá nanuk Míša, následovaný ruskou zmrzlinou.
  • Poklice na pneumatiky evidentně příliš nedrží na škodovkách.
  • Proboha, jaký prase žere uprostřed lesa chipsy?
  • Do lesa choďte střízlivý. Hrozí vám, že odejdete jako někdo jen s jednou botou.
  • Les je jistě romantické místo, ale nenechávejte tam kalhotky. (Ty jsem teda nebral a slečna si tak pro ně může zajít.)

PS: Když na Dobré Vodě v lese zahlédnete zjevně pomateného běžce s batohem, který bezmyšlenkovitě běhá křížem krážem, skáče přes popadané stromy, šplhá po skaliscích a tu a tam se ohne a něco zastrčí do batohu, tak se nelekejte. To jenom já trénuji na příští sezónu. 

Životní etudy

Nejnovější články